Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Kabristanın girişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterlidir

Yayınlama tarihi : 10-05-2013

Gösterimler : 3899

Soru

Kabristanın girişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterli midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Kabristanın girişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterlidir ve bununla kabir ziyâreti (ecri) hâsıl olur. Eğer kabristandaki kabirler birbirinden uzak olur da kabristanı her tarafından ziyâret etmek isterse, bunda sakınca yoktur." (Abdulaziz b. Abdullah b. Baz, "Mecmû' Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia", c: 13, s: 335)

Yine değerli âlimAbdulaziz b. Abdullah b. Baz'a -Allah ona rahmet etsin-:

"Kabir ziyâreti sırasında ziyâretçinin, ziyâret etmek istediği kabrin yanına kadar gelmesi şart mıdır?" diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Kabristanın girişinde ilk kabrin yanına gelmesi yeterlidir. Eğer ziyâret etmek istediği kabrin yanına kadar gelmek ve ona selâm vermek isterse, bunda bir sakınca yoktur."

Kaynak: Abdulaziz b. Baz -Allah ona rahmet etsin