Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Nişanlısına, sara hastası olduğunu söylemesi gerekir mi?

Soru

Ergenlik yaşımdan beri bende, sara/epilepsi hastalığı mevcut olup sürekli ilaç kullanıyorum. Bu hastalığın zamanla tedavi edileceğini sanıyordum. Fakat hastalığımı takip eden doktor, hastalığın %90 bende ömür boyu kalacağını söyledi. Şu an evlenmek istiyorum, evleneceğim kişiye bu durumu söylemem gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evlenecek kişi, evlilik hayatı etkileyecek, eş ve çocukların haklarını ifa etmesini etkileyecek veya kendinden soğutacak ve uzaklaştıracak her türlü kusuru nişanlısına söylemekle yükümlüdür. Şüphesiz sara/epilepsi hastalığı bu kusurlardan sayılır. Böylece bu durumu yaşayan kişi nişanlısına söylemesi gerekir.

İbn Kayyım Rahimehullah şöyle dedi: “Eşleri birbirlerinden uzaklaştıran her türlü kusur, iki eş arasında evlilik amacıyla oluşması gereken sevgi ve şefkati engelleyen her türlü olumsuz durum; evliliği/söz veya nişanı sonlandırma seçeneği verir. (Zad el Mead 5/166)

Şeyh İbn Useymin şöyle dedi:

Evlilikte kusurun kriteri, evlilik amacını yerine ulaştırmayan her unsur meşru bir kusur olarak kabul edilir. Evliliğin en önemli amaçları cinsel ilişki, hizmet ve doğurganlık… bu unsurlardan biri bulunmadığı takdirde meşru bir kusur sayılır. Her hangi bir eş kısır ise kısırlığı bir kusur sayılır” (el Şerhulmumti 12/220)

Şeyh Salih el Fevzan’a şöyle soruldu: “Kardeşim sara hastası ancak hastalığı cinsel ilişkiye engel değildir. Bir kadınla nikah kıydı cinsel ilişkiye girmeden söz konusu durumu anlatması gerekir mi?

Cevap: Evet, her eş evlilikten önce karşı taraf kendinde bulunan kusurları söylemesi gerekir. Şüphesiz dürüstlük iki eşin arasında sevginin oluşması için önemli bir davranıştır. Taraflar bilinçli olarak evlenip tartışmaların önünü kesebilirler. Gizlemek ve aldatmak caiz değildir. (el Munteka min Fetava el Fevzan)

Sonuç olarak: Hastalığını evleneceğin kıza söylemen gerekir. Böylece aldatma ve kusur gizlemekten kurtulur ve bilinçli bir şekilde evlenmiş olursunuz. Allah sizi tüm hastalıklardan korusun ve şifalar versin.