Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

İş Nedeniyle Senin Oruç Tutmaman Caiz Değildir

Soru

Ben orta halli bir aileden biriyim. Tatilde ailemin masraflarına katkıda bulunabilmem amacıyla gerçekten yorucu bir işte çalışıyorum. Benim bu çalışmam da Ramazan orucuna denk geliyor. İşimle orucu bir arada yapmakta başarılı olamıyorum. İşime devam edebilmem için benim Ramazan haricinde oruç tutmam caiz olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ramazan geldiğinde Ramazan orucunu tutmak her Müslümana vaciptir. Yorucu bir işte çalıştığı durumda işini oruç nedeniyle hafifletmelidir. Bu, gündüzün başında ona uygun olan zamanda çalışmasıyla olabilir. Sonra da kendisine ağır gelen işinden dolayı (yemek içmekten kendisini) orucunu tamamlayana kadar alıkoymalıdır. Allah sübhanehu ve teala bu orucu farz ve İslam’ın beş temel esasından bir rükün kılmıştır.

Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “İslam beş temel esas üzerine bina edilmiştir. Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet etmek, namaz kılmak, zekatı vermek, Ramazan orucu tutmak ve ona yol bulabilen için Beyt’i haccetmek.”

Bu ay oruç tutmak her bir Müslüman erkeğe ve Müslüman kadına vaciptir. Buna engel olan her bir husustan kaçınması gerekir. İşler bitmez ve işlerin vakti de çoktur. Mümin imkan nisbetinde işini geceye yahut gündüzün başlarına ayarlaması gerekir ki gündüzün ortasında kendisine çalışmak yorucu gelmesin.

Amaçlanan şey şudur: Sana gerekli olan; iki hususun arasını birleştirme, oruçla işi sana zarar vermeyecek şekilde bir arada yapma noktasında sana yardımcı olacak unsurları yerine getirmendir. Bu senin üzerine vaciptir. Ancak senin oruç tutmaman caiz değildir.”

(Kıymetli Şeyh Abdulaziz bin Baz rahimehullah, Fetevâ Nûrun ala’d-Derb, 3/1233)

Kaynak: Kıymetli Şeyh Abdulaziz bin Baz, Fetevâ Nûrun ala’d-Derb.

Allah en iyisini bilir.

Kaynak: Kıymetli Şeyh Abdulaziz bin Baz, Fetevâ Nûrun ala’d-Derb.