Salı 21 Şevval 1445 - 30 Nisan 2024
Türkçe

Küçük oğlunu evde tek başına bıraktı. Sonra fırın üzerine devrildi ve çocuk öldü.

Soru

Benim beş yaşında küçük bir oğlum vardı. Bir gün o ve annesi komşularımızın yanındaydı. Sonra annesi, onu evde bana bıraktı. Sonra ben işim nedeniyle çıktım. Gittim annesine onun evde olduğunu haber verdim. Bu esnada çocuk biraz ekmek almak için fırına doğru gitmiş fırın da üstüne devrilmiş; çocuk da ölmüş. Bana veya annesine oruç keffareti ya da bunun dışında başka bir şey gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İkinize de bir şey gerekmediğini temenni ediyoruz. Çünkü bu, insanların başına gelebilen, ihmalkarlık olarak adlandırılmayan, sıradan bir durumdur. Hurmayla ve tarlayla iştigal eden kimselerin böyle şeyler başına geliyor. Bazen onlar çocuğu bırakıyorlar çocuk da sulama kanalına gidiyor orada ya da bir su kitlesinde yüzüyor sonra bundan dolayı (boğulup) ölüyor. Bu tip durumlar içinde art niyetin olmadığı sıradan durumlardır. İnşaallah bundan dolayı affolunması umulan işlerdendir. (Mecmûu Fetevâ İbn Baz, 22/369)

En doğrusunu Allah bilir.