Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Fitre (fıtır sadakası) kime verilir?

Soru

Fitre kime verilir? Örnek olarak; Afganistan’daki mücahitlere gönderilebilir mi? Veya olarak cami yaptırmak hayır fonuna yatırılabilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Fitreyi veren kişi, memleketindeki fakir Müslümanlara verir, zira bu konuda Ebu Davud İbn Abbas radiyallahu anh’tan rivayet ettiğine göre şöyle demiştir: “ Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem fitre sadakasını Ramazanda yoksullara bir yiyecek olarak farz kılmıştır…..” şayet başka bir memlekette daha fazla ihtiyaç sahibi fakirler varsa o memlekete taşınabilir, ancak cami inşaatı veya başka hayır yollarına harcanmaz.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi