Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Ağızdaki kan akıntısının oruca etkisi

Soru

Oruç sırasında ağzımdan kan gelmektedir. Bu kan akıntısı da uykudan uyandığım zaman olmaktadır. Namaz vakitlerinde suyla iki veya üç defa mazmaza yaptıktan sonra kanın rengi açık kırmızı, bazen de sarı olmaktadır.
Buna göre tükürüğümü nasıl yutabilirim? Bilindiği üzere kan akıntısı bir süre devam etmektedir.
Kanın tadı yoksa sarı renkteki kanı yutmanın hükmü nedir? Bilindiği üzere bir doktora danıştım ve bana ilaç yazmasına rağmen bu ilaç fayda etmedi.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Durum zikrettiğiniz gibi ise, mazmaza yaparak tükürüğünüze karışan kandan kurtulmaya ve o kandan bir şey yutmamaya çalışın.Tükürüğünüzde kalan az miktardaki sarı renkli kandan dolayı size bir şey gerekmez ve Allah'ın izniyle orucunuz sahihtir.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ Nebimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin." (İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi. Başkan: Abdulaziz b. Baz. Üye: Abdulaziz Âl-i Şeyh. Üye: Salih el-Fevzân. Üye: Bek Ebu Zeyd.)

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 9, s: 210