Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Zekat vermeyen kişinin durumu.

Soru

Allah'tan başka İlah olmadığına dair şehadet eden, namaz kılan fakat zekat vermeye razı olmayan kişinin hükmü nedir? Bu kişinin İslam'da hükmü nedir? Bu kişi öldükten sonra namazı kılınır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz Zekat, İslamın rükünlerinden bir rükün olup her kim farz olduğunu inkar ederek vermezse öncelikle ona zekatın hükmü açıklanır, eğer bu kişi inkarda ısrar ederse kafir olur, namazı kılınmaz ve Müslümanların mezarlığında da gömülmez. Her kim farz olduğuna inanarak vermezse büyük bir günah işlemiş olur ve fasık olur. Fakat kafir olmaz ve hesabı kıyamet gününe kalmakla birlikte bu kişinin cenazesi yıkanır ve üzerinde namaz kılınır.

En iyisini Allah bilir

Kaynak: Daimi Fetva Kurulu 9/184