Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Satışın Gerçekleşmesi Durumunda Komisyon Miktarı

Soru

Komisyoncunun % 2,5 veya % aldığı komisyon miktarı hakkında çok fazla tartışma oldu. Peki şer’i olarak komisyon miktarı ne kadardır? Yoksa oran satıcı ile komisyoncu arasındaki anlaşmaya göre mi belirlenir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Satıcı ile alıcı arasında, alıcıdan veya satıcıdan veya her ikisinden de bilinen bir komisyon verileceğine dair bir anlaşma varsa, bu caizdir. Belirli bir oranda bir komisyon sınırlaması yoktur. Komisyoncunun alıcı ve satıcı ile rıza dahilinde anlaşmaya vardığı oranı alması caizdir. Satıcı ile alıcı arasındaki satışı tamamlamak için gösterdiği aracılık ve çaba karşılığında komisyoncunun kazancının halk arasında alışılagelmiş sınırlar içinde olmalıdır. Diğer taraftan alışılagelmiş üzerine çıkarak satıcıya veya alıcıya zarar verecek şekilde de yüksek olmamalıdır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Daimi Fetva Kurulu: 13/130