Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Cilt güzelliği için "altın maske" kullanmanın hükmü

Soru

Son zamanlarda kadın güzellik salonlarında cilt hücrelerini gençleştirmek ve sıkılaştırmak ve kırışıklıkları azaltmak için “altın maske” kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu maske yakın zamanda Japon şirketleri tarafından “gama” bileşiğinden yapılmış 24 ayar altın pulları şeklinde geliştirilmiştir. Cilt ile kullanıma uygun olması için Çok hafif altın tabakaları tüm yüze kağıt şeritler şeklinde yerleştirilip cilt tarafından emilene ve neredeyse yok olana kadar ovuşturulur, bu ürünün herhangi bir yan etkisi olmadığı gib ciltte tahrişe neden olmaz. Kadınların bu maskeyi kullanmaları caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cilt hücrelerini yenilemek ve kırışıklıkları azaltmak için yüz kremleri ve maskelerin kullanımı iki şartla caizdir:

Birincisi: Söz konusu ürünlerin zararlı maddeler içermemesi. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Kendine ve başkasına zarar verme” (Ahmed2865, İbn Mace 2341, Elbani sahih demiştir.)

Söz konusu ürünlerin zararı olup olmaması konusunda güzellik salonlarına değil doktorlara sormak gerekir.

İkincisi: İsraf etmemek. Söz konusu ürünlerin yüksek meblağlı olmaması. Zira israfın haramlığı ile ilgili çok deliller bulunmaktadır. “Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.” (Araf/31

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:

Yiyin, için, sadaka verin! İsraf ve gösteriş olmaması şartıyla giyinin!. (İbn Mace 3065, Elbani sahih demiştir)

Söz konusu uygulamada apaçık israf bulunmaktadır. Zira bir seansın on bin tl den fazla masrafı var. Bununla birlikte uygulamayı bir kaç defa tekrarlamak gerekir. Çünkü cilt zaman eski haline dönüyor. Etrafta insanlar yiyecek ve giyecek bulamazken bir kadının süslenmek için bu kadar para harcaması çok çirkindir. Güzelliğini korumak isteyenler, bunu doğal ürünlerle de yapabilir.