Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Kadınların parfümlü koku giderici kullanmalarının hükmü

Soru

Üniversitede öğrenci olup çok terliyorum, bu nedenle koku giderici kullanıyorum fakat bu ürün parfüm içeriyor. Bunun hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadınların kullanacağı koku gidericiler, hükmü açısından iki guruba ayrılır:

Birincisi: Parfümlü koku giderici. Bu tür ürünleri kadının ev dışında kullanması caiz değildir. Özellikle erkeklerin yanından geçeceğini biliyorsa hüküm böyledir. Bunun delili Abdullah’ın eşi Zeyneb’in hadisine göre: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bize şöyle dedi: “Biriniz mescide geldiğinde koku sürmesin” (Muslim 443)

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem mescide gelen kadına parfüm kullanmasını yasaklamışsa çarşıya ve kalabalıkların olduğu yere parfümlü gidilmesi caiz olmaması daha evladır. Bu konu birçok hadiste açıklanmıştır.

Ikincisi: Parfümsüz veya baskın olmayan hafif kokulu koku giderici kullanmak. Kadının bu tür koku gidericileri kullanmasında sakınca yoktur.

El Remli el Şafii şöyle dedi: “Kadınlar cemaatla namaz kılmak istediklerinde koku ve süs kullanmamalar ve güzel elbiseleri giymemeleri gerekir. Bununla beraber kötü koku giderici kullanması sünnettir.

Ayrıca şayet kadın, erkelerin yanından geçmeyeceğini ve kadınların arasında kalacağını biliyorsa bu durumda parfüm ve koku giderici kullanabilir.