Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

İçinde az bir şey kan olan akıntının hükmü

Soru

Şeffaf ve beyaz bir akıntı oluyor ancak bu akıntıda ince bir ip şeklinde bir kan görüyorum. Öyle ki iki aydır adet yaşamıyorum. Şu an adet vaktimdir. Ancak adet belirtilerini görmedim. Bu durumda oruç tutayım mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Adet kanı bilindiği gibi akan kandır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem Fatime bint Ebi Hubeyş şöyle demişti: “Adet kanı siyan kan olup kişi tarafından biliniyor. Böyle bir kan gördüğünde namaz kılma! Fakat farklı bir özelliğe sahipse abdest al ve namazını kıl”  (Nesai/ 216)

Şüphesiz adet kanının özel belirtileri olup kadınlar bunu bilir. Renk açısından siyah veya kuyu kırmızıdır. Kokusu ise kötü bir kokusu vardır. Rahimden akan yoğun bir kandır. Bir iki damla veya ip şeklinde olmaz.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu: Ramazan ayı gündüzünde az bir kan akar ve bu durum Ramazan ayı boyunca devam ederse kadının orucu geçerli mi?

Şöyle cevap verdi: Evet, orucu geçerlidir. Bu akan damlalar damardan akan kandır. Nitekim Ali Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: bu damlalar, burundan akan kan gibi bir şey olabilir bu adet kanı değildir.

Bunun üzerine akan kan adet kanı olmadığı gibi oruç tutmanız gerekir.