Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Yemekten önce besmele (bismillah) çekmek ve besmelenin tamamını söylemenin hükmü

Soru

Yemekten önce” Bismillah” yerine “Bismillahirrahmanirrahim” demek doğru mu? Bu konuda doğru görüş nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Yemekten önce besmele çekmenin doğru şekli “Bismillah” demektir. Çünkü Aişe Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle demiştir: “Sizden biriniz yemek yediğinde bismillah desin, şayet yemeğin başında besmele çekmeyi unutursa “bismillah fi evvelihi ve ahirihi” desin. Tirmizi /1781

Alimler yemekte “Bismillahirrahmanirrahim” demek hakkında farklı görüş bildirmişlerdir. Alimlerin çoğu bu fazlalıkla besmele çekmenin bir sakıncası olmadığını bildirmişlerdir. Şeyhul İslam İbn Teymiye Rahimehullah şöyle dedi: “yemek esnasında “Bismillahirrahmanirrahim” denirse daha mükemmel olur.”  Elfetava al Kubra/5/480

Fıkıh alimlerine göre yemekle besmele çekmek sünnettir. Besmele çekmenin şekli: bismillah veya bismillahirrahmanirrahim’dir. El Mavsua el Fıkhiyye 8/92

Nevevi Rahimehullah şöyle dedi: besmele çekmenin en faziletli şekli “Bismillahirrahmanirrahim” demektir. Ancak bismillah derse yeterli olup ve sünnet yerine getirilmiş sayılır. Al Azkar 1/231

Şeyh Elbani Rahimehullah şöyle dedi: “yemekte Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in sünnetine en uygun besmele çekmenin şekli “bismillah” demektir. Bunun üzerine eklemek caiz değildir. En hayırlı metod Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in metodudur. (el Silsile  Sahihe 1/343)

Sonuç olarak yemekten önce besmele çekmenin en doğru şekli “bismillah” demektir. Ancak “Bismillahirrahmanirrahim” derse alimlerin çoğuna göre bir sakınca yoktur.