Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Katılım Ücretini Ödeme Şartıyla Reklam Sitelerinden Para Kazanmak

Soru

Neobux gibi şirketlere yıllık katılım ücretini 500 dolar peşin ödeyerek daha sonra haftalık göz attığımız reklamlar karşılığında 50 dolara kazanırız. Bunun gibi reklam sitelerinden para kazancı sağlamanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu siteler abonelik/katılım ücreti ödenmeden site üzerinden bir kazanç sağlamıyorsa bu durumda katılım caiz değildir. Çünkü bu bir kumar türü olduğu gibi karşılıklı faiz sözleşmesidir.

Dr. Sami el Suveylim’e bu anlamında bir soru sorulduğunda şöyle cevap verdi:

Söz konusu siteler reklamlara göz atma karşılığında komisyon ödemektedir. Bu komisyonlar iki türdür:

1-Herhangi bir katılım ve abonelik ücreti ödemeden reklamlara giriş karşılığında alınan ücret. Bu durumda reklamlar haram bir husus içermemesi veya haram bir şeyin tanıtımı olmaması şartıyla caizdir.

2-Geri iadesiz katılım ücreti karşılığında verilen komisyon. Komisyon miktarı katılım ücretiyle orantılı olur. Belirli bir sınıra kadar katılım ücreti arttıkça komisyon da artar. Bu paranın bir miktarı şirketin giderleri için harcanır diğeri ise katılımcılara dağıtılır.

Açık olduğu gibi bu tür komisyonlar nakit para karşılığına nakit para verilmesi mevcuttur. Katılımcı ücret öder diğerleri komisyonlara sahip olur. Ve ters olarak da düşünülebilir. Reklam satışları vb. işlemlerden elde edilen gelir katılım ücretinden daha azdır. Genellikle bu paradan komisyon ücretleri verilir. Bu tür işlemde fazlalık ve geciktirme faktörüyle nakiti nakitle değiştirme mevcuttur. Ayrıca katılımla ilgili belirsizlik ve aldanma mevcuttur. Bununla birlikte hem faiz hem de kumar mevcuttur. Doğrusu bu tür sistemlere katılım sağlamamak ve bu alışverişlere girmemektir. Allah en iyisini bilendir. Peygamberimiz Muhammed’in, ailesinin ve tüm sahabelerin üzerine salat ve selam olsun. Kaynak “Ene Muslim” web sitesi "