Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Kadınların yüzlerindeki kılları almaları

Soru

Kadınların kaş kıllarını aldırmasının caiz olmadığını biliyorum. Fakat yüzündeki diğer kılları aldırmasının hükmünü öğrenmek istiyorum. Dudak üstü veya yüzün başka yerlerinden kılları aldırmak caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Daimi Fetva Kurulu’nda (17/133) Şöyle geçmektedir:

Kaşları aldırmak caiz olmadığı gibi Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bunu yapan kişiye lanet etmiştir. Zira bu davranış Allah’ın yaratmasını değiştirmek olup şeytanın işidir. Eşi bile bunun yapılmasını isterse günah olduğu için bu isteği yerine getirmez. Şüphesiz Allah’ın masiyetinde hiçbir kula itaat edilmez.

İkincisi:

Kaşlar hariç vücudun diğer tüm bölgelerindeki kılların alınması caizdir.

Kadın, kaşları hariç vücudun diğer bölgelerindeki kıllar almasının caiz olduğuna delil asıl mübahlık olmasıdır. Çünkü kadının eşine süslenmesi caizdir. Kaşlar hususu hariç bir yasaklama gelmemiştir. Daimi Fetva Kurulu 17/130

Aynı eserin başka yerince şöyle geçmektedir: İki kaş arasındaki kılları aldırmanın hükmü nedir? Cevap: Bu kılları almak caizdir. Çünkü bu kıllar kaşlardan sayılmaz. (Daimi Fetva Kurulu 5/197