Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Başörtü üzerine Kur’ân ayetlerini yazmak

Soru

Eşim, benden üzerinde ayetler olan bir başörtü istedi. İsteği üzerine böyle bir başörtü yaptım. Ancak 11788 nolu sorunun cevabına baktığımda bu davranış şirk olduğunu öğrendim. Ancak bunun böyle bir günah olduğunu bilmiyordum. Şu an müşrik miyim? Ne yapmam gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şayet başörtü üzerinde Kur’an-ı Kerim ve hadis dışında semboller, tılsımlar veya anlamsız sözcükler varsa alimlerin görüş birliğine göre bu haram olup şirktir. Fakat başörtü, Kur’an-ı Kerim ve Nebevi dualar bulunması selef alimlerine göre haramdır. daha detaylı bilgi için ( 10543  ) nolu sorunun cevabına bakınız.

Daimi Fetva Kurulu alimleri şöyle dediler:

Alimlerin görüş birliğine göre Kur’an dışında muska takmanın haramdır. Kur’an’dan olması durumunda bazı alimlere göre caiz olup diğerlerine göre caiz değildir. Fakat hadislerin genel anlamına bakıldığında yasaklanması daha tercihlidir. (Daimi Fetva Kurulu 1/212)

Yaptığınız başörtüyü çıkarıp yakmanız gerekir. Bunu bilmeyerek yaptığınız için müşrik olmazsınız. Çünkü bunu yaparken masiyet niyetinde değildiniz. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Hata ile yaptığınız bir işte size hiçbir günah yoktur. Fakat kasten yaptığınız şeylerde size günah vardır. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Ahzab/5)

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Şüphesiz Allah, ümmetimden, hata, unutma ve yapmaya zorlandıkları şeyi (n hükmünü) kaldırmıştır." Bu deliller gereğince bir şeyin günah olduğunu bilmeyen bir kimse sorumlu olmayıp Allah onu affeder.