Salı 21 Şevval 1445 - 30 Nisan 2024
Türkçe

Koltuk Altı Ve Etek Tıraşı Olmanın Hikmeti

Soru

Koltuk altı ve etek tıraşının sebebi nedir? Nebi s.a.v’in zamanında hangi araçlarla tıraş yapılırdı? Kılları kısaltmak yeterli olmaz mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Hadislerde koltuk altı ve etek tıraşın meşruiyeti mevcuttur.

Ebu Hureyre r.a’dan rivayet edildiğine Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: "Fıtrat şu beş şeydir -yahut şu beş şey fıtrattandır-:

Sünnet olmak, etek tıraşı olmak, tırnakları kesmek, koltuk altlarını yolmak ve bıyıkları kesmek. "

Bunun hikmeti ve sebebi; –Allah daha iyi bilir- tam bir temizlik sağlamak, oluşabilecek kötü kokuları engellemek ve daha nice bilmediğimiz yararlar ve hikmetlerin mevcut olmasıdır.

İbn Hacer Rahimehullah şöyle dedi:

Fıtrat hususları ile ilgili bir takım dini ve dünyevi maslahatlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir: Görünümü güzelleştirmek, vücudu genel ve detaylı bir şekilde temizlemek, taharet için tedbir, birlikte olunan kişiyi kötü kokulardan koruyarak iyilik yapmak; Kafir, Mecusi, Yahudi, Hristiyan ve putperestlere özel şiarlara aykırı davranmak, Şeriata uymak; yüce Allah’ın “Size güzel surette/şekilde yarattı” ayetin anlamını muhafaza etmek. Ayetin anlamı şöyle olur. Sizin şekliniz güzel yaratılmıştır; onu çirkinleştirmeyiniz, güzelliğini koruyacak şekilde davranınız. Kişiliği korumak, güzel görünümü olarak daha mutlu olmak… (Fethul Bari)

İkincisi:

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem zamanında tıraş için ustura kullanılırdı.

Cabir b. Abdullah r.a’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ile birlikte bir savaştan döndüğümüzde Medine girişinde şöyle dedi: “Acele etmeyiniz. Geceye -yani akşam vakti girinceye- kadar mühlet veriniz ki saçları dağınık olan kadın saçlarını tarayabilsin, kocasından ayrı kalmış olan kadın da ustura ile tıraş olsun."

Hubeyb b. Adiy r.a kıssasında şöyle geçer: O’nu öldürmeye karar verdiklerinde el Haris’in kızlarından ustura ödünç alıp tıraş oldu… (Buhari 3989)

Muammer b. Abdullah r.a’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem Mina’da kurbanını kestikten sonra kendisini tıraş etmemi emretti. Usturayı aldım ve başı üzerine durduğumda benim yüzüme bakıp şöyle dedi: “Ey Muammer! Senin elinde ustura olduğu halde Allah’ın Rasulu (sana güvenerek) kulak memesini önüne sermiş...” (Musned İmam Ahmed 26705)

Üçüncüsü:

Etek altı hususunda sünnet olan husus tıraş olmaktır. Ancak koltuk altı kılları için sünnet olan yolmaktır. Şayet bir kimse bu kılları kısaltırsa sakıncası yoktur. Ancak kemale aykırı davranmış olur.

İbn Kudame Rahimehullah şöyle dedi: Etek altı tıraşı mustehap olup fıtrattandır. Kılları kesmemek çirkinliğe neden olur, böylece her hangi bir araçla kılları kesilirse sakıncası yoktur. Çünkü amaç kılların giderilmesidir. İmam Ahmed’e makasla kılların kesilmesini sorduklarında; geçerli olur inşallah, demiştir. (el Muğni 1/65)

Nevevi Rahimehullah şöyle dedi: İstihdat (etek tıraşı) tabiri kullanılması, tıraşta demir kullanıldığı içindir, bu demir usturadır. Amaç yerin temizliğidir. En faziletli yöntem tıraştır. Ancak yolma veya makasla kesmek veya tüy dökücü madde kullanmak da caizdir. Koltuk altını yolma yöntemiyle gidermek ittifakla sünnetir. Yunus b. A’la şöyle anlatır: Bir gün Şafii Rahimehullah’ın yanına gittiğimde koltuk altını tıraş ettiğini gördüm. Bunun üzerine İmam Şafii şöyle dedi: Sünnetin yolma yöntemiyle olduğunu biliyorum ancak ben ağrıya dayanamıyorum” (Şerh Muslim, Nevevi 3/149)