Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Kadın eşinin teyzesi ve halası mahrem sayılır mı?

Soru

Kadın eşinin teyzesi ve halası mahrem sayılır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadın eşinin teyzesi ve halası, mahrem sayılmaz. Bilakis yabancı kadın hükmünde olup onlarla birlikte tek başına kalamaz ve onlarla tokalaşamaz.

Her ne kadar hadiste; bir erkek bir kadınla evlendiğinde aynı zamanda kadının halasıyla veya teyzesiyle evlenemez diye hüküm olsa da  “Bir kadınla halası ve yine bir kadınla teyzesi bir nikâh altında toplanamaz”, bu yasaklama; mahremiyet ifade etmez. Çünkü haramlık kadınla birlikte aynı anda onun halası ve teyzsesiyle evlenmesiyle ilgilidir. Yoksa onlarla evliliğin haram olduğunu göstermiyor. Şayet kadın vefat eder veya boşanırsa, erkek bu kadının halası veya teyzesiyle evlenebilir.

Şüphesiz bu konuda gevşek davranmak, şeriatın bu konuda koyduğu yasaklama amacına aykırı hareket edilmesine neden olabilir. Şöyle ki koca, eşinin halası ve teyzesiyle aynı ortamda bulunması ve birlikte zaman geçirmesi onlara meyletmesine ve hatta eşini boşayıp teyzesi veya halasıyla evlenmek isteyebilir. Bu da aile arasındaki bağları koparır ve aralarına kin ve nefret oluşur.

Daimi Fetva Kuruluna şöyle soruldu:

Bir kızla evliyim ve onun bir halası mevcuttur. Ona bakmam ve selam vermem caiz mi?

Cevap: Eşinin halası sana karşı yüzünü göstermesi veya tokalaşması caiz değildir. Çünkü mahremlerden değildir. (Daimi Fetva Kurulu 17/436)