Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Nikah akdi yapılmış fakat ilişki kurulmamış bir kadının kocası vefat ettiğinde nerede iddete girer?

Soru

Nikah akdi yapılmış fakat ilişki kurulmamış bir kadının kocası vefat ettiğinde kadın nerede iddete girer? Kendi ailesinin evinde mi yoksa kocasının evinde mi iddete girer? Zira daha önceden kocasının evinde hiç kalmamıştı, bununla birlikte kocanın ailesi koca evinde kalmasında bir sakınca olmadığını teklif etmişlerdir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Nikâh akdi yapıldıktan sonra ilişki kurulmamışsa bile kadın eşi hükmündedir. Bu kadın tüm mehre sahip olur, miras hakkına sahip olur ve iddete girer. Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bu şekilde hüküm vermiştir. İbn Mesud Radiyallahu anhu’dan şöyle sorulduğu rivayet edilmiştir: “Bir adam bir kadınla evlenmiş, kendisine mehir belirlememiş ve ilişki kurmadan vefat etmiş. Bu durumda ne yapılacak? İbn Mesud şöyle cevap verdi: “Kadına orta bir mehir verilecek, iddete girecek ve mirastan hakkını alacak” bu sözler üzerine Ma’kal bin Sinan el Eşcai ayağa kalkıp şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem Buru’ bint Waşik adlı kadın hakkında senin verdiğin gibi hüküm verdi. İbn Mesud bu şahitliğe çok sevindi. (İmam Ahmed ve dört imam rivayet ettiler. Tirmizi sahih demiştir.) (Daimi Fetva Kurulu (20/412) daha detaylı bilgi için (105462) nolu sorunun cevabına bakınız.

Kadının iddeti dört ay ve on gündür.

İkincisi: İlişkiden önce kocası vefat eden kadın, kocasının evinde değil kendi ailesinin evinde iddete girer. Çünkü kocası vefat ettiğinde kendi ailesinin evindeydi ve zaten içindedir. İbn Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Nikah akdi yapıldıktan sonra ve ilişki kurulmadan kocası öldü, nerede iddete girer?

Cevap: kendi ailesinin evinde iddete girer çünkü henüz kocasının evine taşınmamıştır. (Semerat el Tedvin s. 116)