Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Başkalarına karşı sorumluluğunu yerine getirmediği düşüncesiyle onların yerine sadaka vermesi

Soru

Başkalarına karşı sorumluluğunu yerine getirmediği ve ona karşı hata yaptığı düşüncesiyle ve bu konuda oluşan vevseyi gidermek amacıyla onların yerine sadaka vermesi doğru mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Şayet bahsedilen hatalar, ona yapılan bir zulüm ise hakları hak sahibine iade etmek ve helalleşmek gerekir. Şayet zulüm karşı taraftan alınan maddi bir şeyse, bu şeyi veya değerini iade etmek gerekir. Şayet gıybet veya yalan gibi manevi bir hak ise hellaşip bolca ona dua edip günahları affedilmesi dilenir.

Bu bağlamda: Salih bir amel işlenir ve gıybetini yaptığı veya kötülük yaptığı kişiye hediye edilir.

İbn Baz’a şöyle sorulur: Annesi hayatta olduğu halde onun adına sadaka verdiğinde sevabı ona ulaşır mı?

Cevap:

Müslümanların icmasıyla sadaka, hem ölülere hem de yaşayanlara yarar sağlar. Aynı şekilde dua ölü ve dirilere fayda verir. (Mecmu Fetava İbn Baz 4/348)