Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Müdüründen Utandığı İçin Sadaka Vermesi

Soru

Üst müdürümden çekindiğim için bir dernek için bağış yaptım, aksi takdirde böyle bir bağış yapmazdım. Başkası için yaptığım bu sadakadan sevap kazanır mıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şayet durum anlattığınız gibiyse sevap kazanmazsınız, çünkü Allah rızası için yapmamışsınız. Siz sadece müdür veya arkadaşınız için vermişsiniz. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “ Ameller niyetlere göre değerlendirilir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır.” (Buhari, Muslim 1907)

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Daimi Fetva Kurulu s. 66