Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Bacaklar arasında tahrişi önlemek için ihramda krem kullanmanın hükmü

Soru

Bacaklar arasında tahriş ve pişiği önlemek için ihramda krem kullanmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

(20019) nolu sorunun cevabında ihramın yasaklarından biri de koku sürünmek veya içinde koku olan yağ sürünmek olduğunu açıklamıştık. Bununla birlikte şayet kremden amaç koku sürünmek değilse, kullanımında bir sakınca yoktur.

Daimi Fetva Kurulu, Üçüncü cilt 10/157 şöyle geçmektedir:

Hac ve umrede tavaf ve sây esnasında bacak arasında tahriş ve kızarıklığı önlemek için kremler kullanılır. Bilindiği gibi koku ihramda yasaktır. Bu bağlamda söz konusu kremleri kullanmak caiz mi değil mi?

Cevap: Hac ve umrede ihram esnasında pişik ve tahriş önleyici kremleri kullanmakta sakınca yoktur. Çünkü bu bu uygulama bir tür ilaç hükmünde olup koku ve parfüm olarak değerlendirilmez. Bunun üzerine ihrama giren kimse gereken yerlere bu kremlerden sürmesinde sakınca yoktur. Çünkü amaç tedavidir.