Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Altının Her Ayarında Zekat Nisabı Nasıl Hesaplanır

Soru

Altının her ayarında zekat nisabı nasıl hesaplanır? 170 gram altının zekatı ne kadar verilir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Altın ve gümüşte nisab saf maddeye göre esas alınır. Karışım ve katkı maddeler hesaptan düşürülür. Böylece 24 ayar saf altının nisabı 85 gramdır. Saflık derecesi 1000 de 999’a kadar varabiliyor. Meslek erbabına göre bu en yüksek saflık derecesidir. 21 veya 18 ayarında altın farklı yöntemlerle hesaplanır. En yaygın yöntem şöyledir: Fram sayısı ayarla çarpılır ve 24’e bölünür. Sonuç 24 ayar saf olur. nisab 85 gram veya daha fazla olursa %2.5 oranında zekat vacip olur.

Şayet sorulan altın 21 ayarında ise zekatı şöyle hesaplanır:

170*21/24=148.75gr.

Daha sonra çıkan sonuçtan %2.5 altın zekat olarak verilir. Bu da 3.7 gram altın tutar. Böylece sene sonunda verilecek miktar budur.