Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Kapora Vermenin Hükmü

Soru

Bazı satıcılar, bir malı satın almak veya kiralamak isteyen birinin bir miktar peşin ödemesini şart koşar. Alıcı veya kiracı karar değiştirirse, kapora satıcının hakkı oluyor. Bunun hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kaparolı alışverişten maksat; alıcı malı alırsa, satıcıya verdiği kaparo toplam tutardan düşürülür. Şayet satın almazsa kapora olarak verilen para satıcıya kalır. Satış, intifa hakkı satışı olduğu için kiralama hükmündedir. Kaporalı satışın yasak olduğuna dair bir hadis var, ancak bu hadis zayıf ve sahih değildir. Bazı durumlarda kapora alışverişi caiz olmamaktadır. Bunlardan biri de selem alışverişidir. Çünkü sözleşme esnasında bedelin tamamı akit meclisinde teslimini gerektirdiğinden caiz değildir. Aynı şekilde parayı parayla satmak, altın ve gümüşü altın ve gümüşle satmak sözleşme meclisinde eksiksiz ve peşin bir şekilde alış-veriş gerektirdiğinden bu sözleşmelerde kapora satışı caiz değildir.

Bekleme süresi belirli bir süre ile sınırlandırılmışsa kapora alınması caizdir. Satın alma gerçekleşirse kapora bedelin bir parçası olarak hesaplanır. Alıcının satın almaktan vazgeçmesi durumunda verilen kapora satıcının hakkıdır. Her iki taraf bu konuda rızayla anlaşmışlarsa sakıncası yoktur.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: İslam Fıkhı Akademisi Kararları s. 165