Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Oruçlu olduğu halde birisine kendisinin oruçlu olmadığını söyleyen kimsenin orucunun hükmü nedir?

Soru

Ben, Ramazan'ın bir gününde oruçlu idim ve birisine bilerek:

-Ben oruçlu değilim, dedim.
Buna göre benim orucumun hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Eğer: "Ben oruçlu değilim" sözünüzle oruç niyetini sona erdirdiğinizi ve şimdi oruçlu olmadığınızı haber vermeyi kasdetmişseniz, bu takdirde siz, ister bir şey yemiş olun veya olmayın, oruçlu sayılmazsınız (orucunuzu bozmuş sayılırsınız).

Nitekim (95766) nolu sorunun cevabında oruçlu olduğu halde orucu bozmaya şüphe etmeden azmeden kimsenin orucunun bozulacağı (geçersiz olacağı) ve bu günün kaza edilmesi gerektiği konusundaki açıklama daha önce geçmişti.

Yok eğer: "Ben oruçlu değilim" sözünüzle sadece yalan haber vermek ise ve orucu bozmayı niyet etmemişseniz, bu yalan sayılır, sadece yalan söylemekle de orucunuz bozulmuş olmaz.

Bir şey yemek veya içmek veyahut da cinsel ilişkiye girmek gibi şeylerle ya da orucu bozmaya azmetmekle oruç bozulur. Fakat yalan söyleyerek orucu bozmayı haber vermeye gelince, bununla oruç bozulmaz.

Yalan söylediğinizden dolayı Allah'a tevbe etmeniz gerekir. Çünkü yalan, yerilen ve çirkin görülen ahlaktandır ve orucun ecrini eksiltir.

Bu konuda (37989) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.