Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kurban kesimini izleyememek

Soru

Kurban kesmek, en yüce ibadetlerden olmasına rağmen etkisinden dolayı kurban kesimini izleyememenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kişinin kendi kurbanını kendisi kesmesi, en faziletli olanıdır. Şayet buna gücü yetmezse başkasına vekalet verir ve kesimini izler, şayet bunu da yapamazsa vekalet verip kesimde hazır bulunmazsa dahi sakınca yoktur.

Şüphesiz tüm alimlerin görüş birliğine göre kurban kesiminde vekalet caizdir. Kurban kesiminde hazır bulunmak mustehaptır.

İbn Kudame Rahimehullah şöyle dedi: “Kurbanı eliyle keserse daha faziletlidir. Çünkü Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem iki boynuzlu koçu kendi eliyle kesmiştir. Besmele çekip, tekbir getirmiş ve keserken ayağını onların sağ tarafların üstüne koymuştur. Ayrıca hac döneminde altmış üç deveyi kurban kesmiştir.

Şayet bir kimse kurban kesiminde başkasına vekalet verirse caiz olur. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem altmış üç devenin kesimine başladıktan sonra kalanın kesimi hususunda başkasını vekil kılmıştır. Bu konuda ihtilaf yoktur. Ancak kesime hazır bulunmak mustehaptır. (el Muğni 13/189-390)

Daimi Fetva Kurulu 10/441 şöyle geçmektedir: “Kurban kesimine hazır olmasa dahi niyet ettiği sevabı elde eder. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Ameller niyetlere göre değerlendirilir, her kişiye niyet ettiği vardır” daha fazla bilgi için  (175475) nolu sorunun cevabına bakınız.