Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Ramazan'ın gündüzünde göze sürme çekmenin, saça kına sürmenin ve makyaj malzemeleri kullanmanın hükmü

Soru

Ramazan'ın gündüzünde kadınların sürme ve makyaj malzemeleri kullanmalarının hükmü nedir?
Bu şeyler orucu bozar mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Âlimlerin iki görüşünden en doğru olanına göre hem erkeklerin, hem de kadınların gözlerine sürme çekmeleri, kesinlikle orucu bozmaz. Fakat oruçlunun bunu gece kullanması daha fazîletlidir.

Aynı şekilde güzelleştirmek için kullanılan yüz sabunu ve kremi gibi tenin dış yüzüne sürülen şeyler de orucu bozmaz.

Kına ve -eğer yüze zarar veriyorsa kullanılmaması gereken- makyaj malzemesi gibi şeyler de bunlardandır."

Kaynak: (Abdulaziz b. Baz; "el-Fetâvâ el-Câmia"; c: 1, s: 349)