Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

İçki içtikten sonra sarhoş oldu ve birkaç namazı kılamadı. Bunun hükmü nedir?

Soru

Bilincimi kaybedinceye kadar içki içtim. Akşam, yatsı ve sabah namazını öğlen namazından önce kaza olarak kıldım. Bu davranış, insanı küfre götürdüğüne dair bir bilgi okumuştum. Ancak Allah’ın beni affetmesi için dua ediyorum. Kesinlikle Allah’a iman etmeyi bırakmadım. İçki günahından tövbe etmeye devam edeceğim.

Şayet davranışımla küfre girmişsem evliliğim geçersiz olur mu? Evliliği tekrar yenilemem gerekir mi? Yoksa üç boşanma hükmünde olup tekrar eşime dönemez miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Yüce Allah’ın tövbenizi kabul etmesini temenni eder ve tövbenin samimi bir tövbe olmasını dileriz. Şüphesiz Allah tövbe edenleri sever.

Anlattığınız şekilde namazları bırakmanızla -inşallah- kafir olmazsınız. Her ne kadar sebebi siz olsanız dahi namazların terk edilmesi kasıtlı olmamıştır. İçki içmek büyük günah olmasıyla birlikte yüce Allah samimi tövbeleri kabul edeceğine inanırız.

Bunun üzerine Allah’a hamd olsun siz halen Müslümansınız. Evliliğinizi yenileyecek bir durum yoktur. Samimi bir tövbeden sonra namazlarını geciktirmeden zamanında kılmaya özen gösterin. Eşin ve çocukların haklarına riayet edin. Küçük ve büyük günahlardan sıyrılarak Allah’a samimi bir şekilde dönün.

Allah bize ve tüm Müslüman kardeşlerimize hidayet nasip eylesin. Şüphesiz O, her şeyi işiten ve kabul edendir.