Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Parada Nisap Miktarı

Soru

Kağıt parada zekatın nisabı nasıl nesaplanır? Altın değerine göre mi, yoksa gümüş değerine göre mi belirlenir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Dolar vb. kağıt paralarda nisabın hesaplanması, altına göre hesaplandığında 92 gr. Olarak nisap belirlenir. Gümüşten ise 595 gr. Olarak hesaplanır. hangi hesaplama fakirlerin lehine ise o hesap itibar edilir. Zira altın ve gümüş fiyatları farklı bölgelere göre farklılık gösterebilir. Zamanımızda gümüşün nisabı altın nisabından daha düşük olması itibarıyla para nisabı gümüş değerine göre belirlenir. Böylece gümüş nisabı değerinde kağıt paraya sahip olan kimse paranın %2.5 zekat olarak verir.

Daimi Fetva Kurulu 9/254-257

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid