Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Kabristanın yanından geçen bir kadın ölülere selâm verebilir mi?

Soru

Bizler, kadının, (Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- tarafından) kabirleri ziyâretten yasaklandığını biliyoruz. Fakat bir kadın, yolu üzerinde bulunan kabristanın duvarının yanından geçerken kabristanı görürse, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den gelen duâ ile ölülere duâ edebilir mi, yoksa böyle yapmaktan kaçınmalı mıdır? Ya da ne yapmalıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu kadının, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den gelen şu duâ ile ölülere duâ etmesinde bir sakınca yoktur:

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الدِّياَرِ مِنَ الْمُؤْمِنيِنَ وَالْمُسْلِميِنَ، وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللهُ بِكُمْ لاَحِقوُنَ، نَسْأَلُ اللهَ لَناَ وَلَكُمُ الْعاَفِيَةَ، يَرْحَمُ اللهُ الْمُسْتَقْدِمِينَ مِنَّا وَالْمُسْتَأْخِرِينَ

"Bu yurdun (kabristanın) mü'minler ve müslümanlardan olan sâkinleri! Allah'ın selâmı üzerinize olsun. İnşâallah biz de sizin gibi olacağız (îmân üzere öleceğiz). Allah'tan bize ve size, (her türlü belâlardan, dünyâ ve âhiret azabından) kurtuluş dileriz. Allah, bizi ve sizi bağışlasın. Allah, bizden önce ölenlere de, sonra öleceklere de merhamet etsin."

Böyle yaparsa ona günah yoktur. Çünkü o, kabirleri ziyâret etmeyi kasdetmemiş ve kabristana da girmemiştir. Aksine kasdetmeden, sadece kabristanın yanından geçmiştir.

Kaynak: "Şu Durumlarda Ne Yaparsın?" kitabı, s: 18