Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Zikirlere riayet edilmesine rağmen cinler musallat olur mu? Cin tasallutu meydana geldiği takdirde bundan nasıl kurtulur?

Soru

Namaz ile sabah, akşam ve uyku zikirleri; neden bir Müslümanı cinlerin tasallutundan korumaya yeterli olmaz? Namazları vaktinde kıldığım halde, her gün sabah akşam ve uyku zikirleri ve dualarını okumama rağmen cinler rüyama girer ve cinsel ilişki vb. durumlar meydana gelmektedir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Farzlara riayet etmek, sabah akşam ve uyku zikirlerini okumak genel olarak cinlerden korur. Ancak bazı vakitlerde insanoğlu gaflete düşer ve bu gafletten yararlanan cin insana nüfuz eder. Veya zikir ve dualara riayet etmeden önce onun içine girmiş olabilir. Bu durumda belirli bir rukyeye ve bu rukyenin tekrarlanmasına ihtiyaç duyulur. Sadece zikirlerle gitmez ancak zikirleri devamlı yapmak, cinlerin etkisini azalttığı gibi tamamen giderebilir. Şeyh Salih el Fevzana şöyle soruldu: “Bazı insanlara cin musallat olur veya nazara maruz kalır oysa kişi sabah akşam zikirleriyle korunuyor. Bu konuda kriter nedir?

Cevap: Yüce Allah bir kimsenin başına böyle bir şeyin gelmesini isterse kişi o gün içerisinde okunması gereken duaları bırakır, unutur veya başka bir şeyle meşgul olur.

www.alfawzan.af.org.sa/node/14626

İkincisi:

Cin tasallutundan kurtulmak ancak sünnete tabi olanın yapacağı bir şer’i rukye ile mümkündür. Bununla beraber sabah, akşam, helaya giriş, elbise çıkarmak, yeme içme, uykudan önce okunacak dua ve zikirleri her gün yaparak olur. Bu zikirler ve dualar bilinçli ve kalpten yapılacaktır. Ayrıca abdestli yatmanızı, başınıza gelen belanın giderilmesi ve şifa bulmanız için yüce Allah’a dua ederek yalvarmanızı tavsiye ederiz.

Şeyh Abdullah el Cibrin Rahimehullah şöyle dedi: Bazı cinler insana bir kadın şeklinde gözükür ve insan onunla cinsel ilişki kurar. Bazen de bir erkek şeklinde gözükür ve kadınla cinsel ilişki kurar.

Bunun ilacı, Şer’i zikir ve dualarla onlardan korunmaktır. Ayrıca korunmayı içeren bir takım ayetleri okumak Allah’ın izniyle çözüm olacaktır. (Fetava ulama el beled el haram s. 1546) Daha detaylı bilgi için (9577) nolu sorunun cevabına bakınız. Allah’tan size şifa ve afiyet dileriz.