Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

“Amazon Mechanical Turk” sitesinde çalışmanın hükmü

Soru

“Amazon Mechanical Turk” sitesinde çalışmanın hükmü nedir?  Zira bu site; bilgisayarlar belir görevleri yerine getiremediği için düzensiz iş görevleri sağlayan çalışan şirketlerle çalışmak isteyen büyük insan gruplarını birbirine bağlayan bir web sitesidir? Amazon bir putun ismi mi? Bu işte çalışmam caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İşçiden veya işverenden ya da sözleşme gereği onlardan aldığı bir komisyon karşılığında, dileyenlere iş sağlayan ve onları iş arayanlarla buluşturan bir site oluşturmasında bir sakınca yoktur ve bu, aracılık konusuna girer.

İmam Buhari Rahimehullah şöyle dedi: “Komisyon almak, İbn Sirin, Ata’, İbrahim ve Hasan komisyon ücreti almanın caiz olduğunu görürlerdi.

Bu işlemin en önemli şartı mübah olan işlerde aracılık yapmaktır. Haram olan bir işte aracı olmak haram olur. Yüce Allah şöyle buyurdu: “İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” Maide/2

Söz konusu sitede harama vesile olan bir husus olmadığı müddetçe çalışabilirsiniz.

Şayet müşterilerin talep ettiği haram işler olsa ve sizin işiniz bunlarla ilişkisi yoksa ve onlara yardım sağlamıyorsanız çalışmanız caizdir.