Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Kumar hesaplarından elde edilen parayı sahibine iade etmek

Soru

2019 yılında facebook’ta tanıştığım bir arkadaş, bana bir kumar hesabı açmamı teklif etti. Ben de o zamanlarda paraya ihtiyacım olduğundan ve imanım zayıf olduğundan dolayı kabul ettim. Kumar oynamak isteyen müşterilere bir oyun hesabı açar ve hesaba para yüklerdim. Arkadaşımdan aldığım kontörü müşterilere daha pahalı satarak kazanç elde ederdim. Bir gün paraya ihtiyaç duydum ve arkadaşıma vermem gereken parayı kullandım. O sırada parayı geri veremedim. Bir zaman geçtikten sonra tövbe ettim ve haramlardan uzaklaştım. Gerekli paraya sahip olduğumda arkadaşıma parasını vermem caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz kumar oynayanlar için hesap açmak caiz değildir.

Çünkü böylelikle günah işleyenlere yardım etmek vardır. Yüce Allah şöyle buyurdu:

“İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” (Maide 2)

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:  “İnsanları (salih amel işlemek için) doğru yola çağıran kimseye, kendisine uyanların sevabı gibi sevap verilir. Ona uyanların sevaplarından da hiçbir şey eksiltilmez. Başkalarını sapıklığa çağıran kimseye de, kendisine uyanların günahı gibi günah verilir. Ona uyanların günahlarından da hiçbir şey eksiltilmez.” (Muslim 4831)

İkincisi:

(303583) ve (102217)  nolu soruların cevaplarında her kim bir kişiyi haram işinde çalıştırır daha sonra tövbe ederse çalışana parayı vermez. Ancak söz konusu parayı sadaka verir. Aynı şekilde içki gibi haram olan bir şeyi satın alırsa satıcıya parasını ödemez ancak o parayı sadaka olarak verir. Çünkü haram olan bir şeyin karşılığıdır.

Her kim haram parayı borç alırsa veya haram olan bir parayı gasp ederse; hükümlerin görünüşüne göre iade etmekle yükümlüdür. Para kazancının günahı ise onu kazananadır.  Arkadaşının parasını izinsiz kullanman haksızlıktır. Gasbeden hükmündesin bu nedenle parasını ona iade etmen gerekir. Tabi ki haramı bırakması için nasihat edebilirsin.

Arkadaşın bu maldan kurtulmalı mı? Bu konuda detaylı bilgiler mevcuttur:

1-Haramı bilmeden önce aldığı paradan faydalanabilir.

2-Haramlığını öğrendikten sonra kazandığından kurtulması gerekir. Fakirlere, yoksullara veya kamu yararına harcar. Şayet ihtiyaç sahibi ise ihtiyaç kadarıyla kullanabilir.

Daha detaylı bilgi için (78289 ) nolu sorunun cevabına bakınız.