Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Hac yapmak için malı (parası) olmayan, fakat bir ücret karşılığında başkası adına hac yapmak isteyen kimse

Soru

Kendi adına hac yapmayan ve hac yapacak malı da olmayan bir kimsenin, ölmüş veya çok yaşlı birisinin yerine bir ücret karşılığında hac yapması câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bir insanın, kendisinin adına hac yapmadan başkasının adına hac yapması câiz değildir.

Bu konudaki delil, İbn-i Abbas'ın -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet ettiği şu hadistir:

أَنَّ النَّبِىَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ سَمِعَ رَجُلاً يَقُولُ: لَبَّيْكَ عَنْ شُبْرُمَةَ. قَالَ: مَنْ شُبْرُمَةُ؟ قَالَ: أَخٌ لِى أَوْ قَرِيبٌ لِى. قَالَ: حَجَجْتَ عَنْ نَفْسِكَ؟ قَالَ: لاَ، قَالَ: حُجَّ عَنْ نَفْسِكَ ثُمَّ حُجَّ عَنْ شُبْرُمَةَ. [ رواه أبو داود وصححه الألباني في إرواء الغليل ]

"Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- (mikatta) bir adamı şöyle derken işitti:

-Şubrume'nin adına lebbeyk (hac için onun adına ihrama niyet ediyorum)!

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Şubrume kimdir? diye sordu.

Adam:

-Şubrume, kardeşimdir veya yakınımdır, diye cevap verdi.

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Kendi adına hac yaptın mı? diye sordu.

Adam:

-Hayır, diye cevap verdi.

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Önce kendi adına hac yap, sonra Şubrume'nin adına hac yap, diye cevap verdi." (Ebu Davud rivâyet etmiş, Elbânî de "İrvâu'l-Ğalîl", s: 994'te hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin."

Kaynak: "İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları", c: 11, s: 50