Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kurban keserken niyeti dille telaffuz etmek

Soru

Niyeti dille telaffuz etmek (dille söylemek), câiz midir?
Örneğin ben, ölmüş babamın adına kurban kesmek istediğimde: "Allahım! Bu Falanca babamın adına bir kurbandır", desem, bu câiz midir?
Yoksa niyeti telaffuz etmeden o işi yapmam yeterli midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Niyetin yeri, kalptir. Bir kimsenin kalbinden kasdettiği yeterlidir.Niyet dille telaffuz edilmez. Bu kimsenin kurban keserken besmele çekmesi ve tekbir getirmesi gerekir.

Çünkü Buhârî ve Müslim'in sahihlerinde Enes b. Mâlik'ten -Allah ondan râzı olsun- sâbit olduğuna göre o şöyle demiştir:

ضَحَّى النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِكَبْشَيْنِ أَمْلَحَيْنِ أَقْرَنَيْنِ ذَبَحَهُمَا بِيَدِهِ، وَسَمَّى وَكَبَّرَ، وَوَضَعَ رِجْلَهُ عَلَى صِفَاحِهِمَا. [ رواه البخاري ومسلم وأحمد ]

"Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- boynuzlu ve beyaz renkli iki koçu, Besmele çekiptekbir getirdikten sonra ayaklarını boyunlarına koyarak kendi eliyle kurban etti." (Buhârî; hadis no:s 5554, Müslim; hadis no: 1966, Ahmed; hadis no: 3/115).

Senin:

"Allahım! Bu Falanca babamın adına bir kurbandır",

Demende bir engel yoktur.Çünkü bu, niyeti dille telaffuz etmek değildir.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi