Çarşamba 22 Şevval 1445 - 1 Mayıs 2024
Türkçe

Kağıt Paranın Nisabı Altın Ve Gümüşe Kıyaslanması

Soru

Bulunduğum ülkede İslami bir kuruluş zekatın nisabı 2700 dolar olduğunu ilan ettiler fakat saf 85 gram altının nisabı 5100 dolar eder. Bu durumda hangi rakamlara göre zekatı hesaplamam gerekir.

Allah’a hamd olsun.

Kağıt paranın nisabını belirlemek.

Bu konuda doğru olan kağıt paranın altın ile değil de gümüş ile kıyaslanmasıdır. Çünkü bu fakirler için daha avantajlıdır. Gümüşün nisabı 595 gramdır. Her kim 595 gram gümüşe denk gelen kağıt paraya sahip olursa zekat vacip olur.

Fıkıh alimleri ticari mallarda da bu kriteri uygularlar:

El Ravdul Murabba s. 211’de şöyle geçer: “Bir sene geçmesiyle tüm ticari mallara değer biçilir altın veya gümüş ölçüsü açısından fakirlere en avantajlı şekilde hesaplanır. Böylece ticari mallar gümüşte belirlenen nisaba ulaşırsa gümüşteki nisap hesaplanarak zekatı çıkarılır.

İslam dünyası fıkıh komitesi ve Arabistan büyük alimler komitesi ve daimi fetva kurulu, Şeyh bin Baz ve başkası kağıt paraları gümüş veya altın değeri olarak hangisine önce ulaşırsa fakirlerin maslahatı açısından o değer kabul edilir.

Yine aynı kaynakta şöyle geçer: Kağıt paralar altın veya gümüşte en düşük nisaba ulaştığında veya başka para birimi veya farklı değerli madenle ve ticari mallar ile nisaba ulaşıyorsa toplamında zekat vacip olur. (karar 6 s. 101)

Daimi Fetva Kurulu 9/257 de Dolarda nisap miktarı ne kadardır?

Cevap: Dolar veya diğer kağıt paralarda zekatın nisabı altın ve gümüşte müteber nisaptır. Hangi maden ile nisaba ulaşılırsa ondan göre zekat verilir.

Abdulah bin Kaud, Abdullah Ğadyan , Abdurrazzak Afifi, Abdulaziz bin Abdullah bin Baz .

Daha fazla bilgi için Bin Baz fetvaları 14/125 bakınız.

Bunun üzerine 594 gram gümüş ne kadar ettiğini hesaplayın şayet paranız bu değere ulaşmışsa sahip olduğunun paranın %2.5 zekat verirsiniz.