Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Necaseti birkaç defa ıslak mendille temizlemek

Soru

Çocuğuma bezleri bıraktırmak istiyorum ve tuvalete gitmesi için eğitiyorum. Ancak her şeye rağmen evin farklı yerleri kirleteceğini biliyorum. En doğrusu üzerine su dökerek temizlik yapmak olduğunu biliyorum. Üç defa ıslak mendille temizlemem yeterli olur mu? Zira her defasında suyla temizlemek zordur.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Çocuk halı vb. yerlere idrarını yaptığında idrarı kurutan bir sünger veya bir bez parçası kullanabilirsin. Daha sonra üstüne su dökersin. Necasetin giderildiğinden emin oluncaya kadar bunu tekrarlamalısın.

İbn Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu: Büyük yataklar, necasetten nasıl temizlenir? Necaseti giderdikten sonra sıkmak gerekli mi?

Cevap: Büyük yatakları necasetten temizlemek şu şekilde olur. Şayet görünen ve hacimli bir necaset ise bu necaset giderilir. Şayet sıvı ise kuruyuncaya kadar sünger vb. şeylerle kurutulur. Daha sonra üzerine su dökülür ve temizliğinden emin olununcaya kadar işlem tekrarlanır. Sıkmak vacip değildir. Ancak necasetin giderilmesi bunu gerektiriyorsa sıkmak gerekir. Şayet necaset yıkanacak şeyin içine sızmışsa ve sıkmaktan başka çaresi yoksa bu durumda sıkmak gerekir. (Nur ala darb)

Fayans vb. zeminlerde ise işlem çok kolaydır. Zira fayanslar necaseti içine çekmez. Necaset bulaşan yeri ıslak mendil veya bir bez parçasıyla silinir ve suyla temizlenir. Bu konunda önemli olan husus, koku ve rengin giderilmesidir.