Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Fitre sadakasını verme zamanı

Soru

Fıtır sadakasının vakti bayram namazından sonra başlayıp gün sonuna kadar devam eder mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz Fıtır sadakası (Fitre), bayram namazından sonra başlamaz. Ancak Ramazan ayının son gününde güneş batımından itibaren başlar. Bu da, Şevval ayının birinci gününe denk gelir. Fıtır sadakası, bayram namazı kılınmasıyla sona erer. Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem, Bayram namazından önce verilmesini emretmiştir.

Ayrıca İbn Abbas radiyallahu anhu'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle dedi: "Her kim sadakayı, (bayram) namazından önce öderse makbul bir (Fıtır) sadakası olur. Ancak her kim namazdan sonra öderse sıradan bir sadaka olarak kabul edilir. Ebu Davud 2/262-263 hadis no: 4609. İbn Mace 1/585 hadis no: 1827. Dar Kutni 2/138. Hakim 1/409

Bayram namazından bir veya iki gün önce de çıkarmak caizdir. Nitekim İbn Ömer radiyallahu anhuma'dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: "Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Fıtır Sadakasını Ramazan ayında ….. farz kıldı" hadisin sonunda " Sadakayı bayramdan önce bir veya iki gün önce verirlerdi" dedi.

Her kim sadakayı vaktinden geciktirirse günahkar olur ve geciktirdiği için tövbe etmesi gerekir. Sadakayı mutlaka fakirlere vermek gerekir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Daimi Bilimsel Araştırma ve Fetva Komitesi, fetva no: 2896