Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Ramazan'da güzel koku (parfüm) kullanmak

Soru

Ramazan'da güzel kokular kullanmak meşrû mudur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ramazan'da güzel koku (parfüm) kullanmak câizdir ve bununla oruç bozulmaz.

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları'nda şöyle gelmiştir:

"Güzel kokulu olsun veya olmasın, mutlak anlamda kokular, ister Ramazan'da olsun, ister Ramazan dışında olsun, farz veya nâfile orucu bozmaz."

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları'nda yine şöyle gelmiştir:

"Her kim, oruçlu olduğu halde Ramazan'ın gündüzünde ne tür güzel koku (parfüm) kullanırsa kullansın, bununla orucu bozulmaz.Fakat toz halindeki misk gibi, tütsü (buhur) ve toz halindeki güzel kokuyu içine çekmemelidir." (İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 10, s: 271)

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"... Güzel kokuya gelince, oruçlu kimsenin, hem gündüzün ilk vakitlerinde (sabah), hem de son vakitlerinde (öğleden sonra), ister tütsü (buhur) olsun, isterse yağ gibi olsun, güzel koku (parfüm) kullanması câizdir.Fakat tütsü (buhur) koklaması câiz değildir.Çünkü tütsünün gözle görülen ve hissedilen parçaları vardır. Oruçlu kimse onu kokladığı zaman burnuna, oradan da midesine gider.

Bunun içindir ki Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- Lekît b. Sabire'ye şöyle buyurmuştur:

... وَبَالِغْ فِي اْلاِسْتِنْشَاقِ، إِلاَّ أَنْ تَكُونَ صَائِمًا. [ رواه الترمذي وأبو داود وصححه الألباني في صحيح سنن الترمذي ]

"Güzel ve tam bir şekilde abdest al. Parmakların arasını hilâlle ve oruçlu olmadıkça (abdest alırken) burnuna iyice su çek." (Tirmizî, hadis no: 788. Ebu Dâvud, hadis no: 142. Elbânî, 'Sahih-i Sünen-i Tirmizî, hadis no: 631'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

(İslâm Esaslarıyla İlgili Fetvâlar, s: 469)