Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Oruçlu iken kabirleri ziyâret etmek

Soru

Oruçlu iken (ziyâret etmek için) kabirlere gitmemiz câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Oruçlu iken ziyâret etmek için kabirlere gitmekte hiçbir engel yoktur. Zirâ Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in:

إِنِّي كُنْتُ نَهَيْتُكُمْ عَنْ زِيَارَةِ الْقُبُورِ، أَلاَ فَزُورُوهَا، فَإِنَّهَا تُذَكِّرُكُمِ الآخِرَةَ. [ رواه مسلم ]

"Ben,kabirleri ziyâret etmekten sizi yasaklamıştım. Artık onları ziyâret edebilirsiniz. Çünkü kabirleri ziyâret etmek,size âhireti hatırlatır."(Müslim)

" Artık onları ziyâret edebilirsiniz." Sözü, vakit yönünden genel olduğuna (kısıtlama olmadığına) delâlet etmektedir.

Ebu Hureyre'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ashâbına şöyle sordu:

مَنْ أَصْبَحَ مِنْكُمُ الْيَوْمَ صَائِمًا؟ قَالَ أَبُو بَكْرٍ : أَنَا، قَالَ: فَمَنْ تَبِعَ مِنْكُمُ الْيَوْمَ جَنَازَةً؟ قَالَ أَبُو بَكْرٍ: أَنَا، قَالَ:فَمَنْ أَطْعَمَ مِنْكُمُ الْيَوْمَ مِسْكِينًا؟ قَالَ أَبُو بَكْرٍ: أَنَا، قَالَ :فَمَنْ عَادَ مِنْكُمُ الْيَوْمَ مَرِيضًا؟ قَالَ أَبُو بَكْرٍ : أَنَا، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَا اجْتَمَعْنَ فِى امْرِئٍ إِلاَّ دَخَلَ الْجَنَّةَ. [ رواه مسلم ]

"Bugün sizden kim oruçlu olarak sabahladı?

Ebu Bekir:

-Ben, diye cevap verdi.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Bugün sizden kim bir cenâzede hazır bulundu? Diye sordu.

Ebu Bekir:

-Ben, diye cevap verdi.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Bugün sizden kim bir yoksulu doyurdu? Diye sordu.

Ebu Bekir:

-Ben, diye cevap verdi.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

-Bugün sizden kim bir hastayı ziyâret etti? Diye sordu.

Ebu Bekir:

-Ben, diye cevap verdi.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki:

-Bu hasletler her kimde biraraya gelirse (bulunursa), o kimse cennete girer. " (Müslim)