Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

ENDÜSTRİ ÜLKELERİNDE RAMAZAN AYININ HİLÂLİNİ GÖRÜLMESİNİN ZORLUĞU

Soru

Burada (Batı ülkelerinde) bazı insanlar, endüstri (fabrika), duman ve yapıların çokluğu sebebiyle, Ramazan ayının hilâlinin görülmesinin zor olduğuna inanmaktadır.Bu konudaki görüşünüz nedir? Hilâlin ilk ortaya çıktığı andaki büyüklüğü ne kadar olur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hilâlin ortaya çıktığı anda görmek zor değildir.Bazı yerlerde fabrika dumanları sebebiyle hilâlin görülmesi mümkün olmazsa, başka yerlerde daha açık bir şekilde görülmesi zor olmaz.

Fabrika dumanları ve yapılar, ne kadar yüksek mesafeye ulaşsa da, hilâlin görülmesini engellemesinde sis ve bulutun yüksekliğine ulaşamaz.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Ramazan ayının hilâlini bulut ve sis sebebiyle göremediğimiz takdirde Şaban aynı 30 güne tamamlamamızı haber vermiştir.

O halde:

Fabrika dumanları ve yüksek yapılar arasından görülmesi halinde, hilâl görüldüğünde oruca başlanır.

Daha açık bir yerden hilâlin görülmesi halinde, hilâl görüldüğünde oruca başlanır.

Havada bulut ve sis olur da hilâli göremezsek, Şaban ayını 30 güne tamamlarız.

Hilâlin ortaya çıktığı andaki büyüklüğüne gelince, bu çok küçük olur.Hilâli, ancak bakışı çok güçlü olan kimse görebilir.

Yine de en doğrusunu Allah Teâlâ bilir.

Fazla bilgi için şu soruların cevaplarına bakınız: (1226), (1248), (1602).