Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Hayızlı kadın fecirden önce temizlenirse ne yapmalıdır?

Soru

Ben, hayızlı idim ve sabah ezanından önce temizlendim. Fakat yorgun olduğum için sabah ezanına kadar yıkanamadım. Bu günkü orucu tamamlamalı mıyım? Bilindiği üzere bu gün için sabah ezanından önce oruca niyet etmiştim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Hayızlı kadın fecirden önce temizlenirse, oruca niyet eder. Fecirden sonra yıkansa bile, orucu geçerlidir.

Aynı şekilde cünüp olan erkek fecirden sonra yıkansa bile, onun için de hüküm böyledir.

Nitekim Süleyman b. Yesâr'dan rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُصْبِحُ جُنُبًا مِنْ غَيْرِ احْتِلَامٍ ثُمَّ يَصُومُ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ihtilamdan başka bir sebeple (cimâ sebebiyle) cünüp olarak sabahlar, sonra da orucunu tutardı." (Buhârî; hadis no: 1962. Müslim, hadis no: 1109)

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Bu ülkelerin âlimleri, ister ihtilam, isterse cimâ sebebiyle olsun, cünüp kimsenin orucunun geçerli olduğunda icma etmişlerdir.

Hayızlı ve loğusa olan kadının kanı gece kesilir, sonra yıkanmayıp fecir doğarsa, oruçları geçerlidir. Hayızlı ve loğusa kadınlar, kasten veya sehven, bir mazeret olsun veya olmasın, temizlendikten sonra fecirden önce yıkanmazlarsa, oruçlarını tamamlamaları gerekir. Cünüp kimse de böyledir. Bu, bizim ve bütün âlimlerin görüşüdür. Ancak seleften bazı kimselerden sahih olsun veya olmasın bizim bilmeyip de rivâyet edilen bir şey varsa o bunun dışındadır."