Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Bir Bayan Hayızlı Olduğu Esnada Cenabet Oldu. Bu Nedenle Kur’an Okuyabilmesi İçin Gusül Alması Gerekir Mi?

Soru

Bir genç kız ramazanda gündüz vakti cenabet oldu; meninin gelip gelmediğini de anlayamadı. O, (bu sırada) hayız dönemindeydi. Durum kendisine karışık geldi. Buna binaen cünüplük nedeniyle Kur’an okuyabilmesi için gusül almasına gerek var mıdır? Yoksa kendisine gusül gerekmez mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Hayızlı kadın cünüp olduğunda, ihtilam olduğunda ya da cünüp olan kişi hayız olduğunda onun cenabetten dolayı gusül alması meşrudur. Böyle yaparak Mushaf’a dokunmadan Kur’an okuyabilmenin cevazından istifade eder. Çünkü cünüp olmak, hayızlıdan farklı olarak Kur’an okumaya engel teşkil eder.

İbn Kudame rahimehullah el-Muğnî, 1/134’te şöyle der: “Eğer ki hayız döneminde cenabet nedeniyle gusül alırsa guslü sahih olur. Cünüplük hükmü de kalkar. İmam Ahmed’in bununla ilgili görüşü vardır. Ahmed der ki: “Cünüplük kalkar; hayız hali ise kan kesilinceye kadar devam eder.” Ahmed der ki: “Ata’nın dışında gusletmesine gerek yoktur diyen kimseyi bilmiyorum. Yine onun bu kişinin gusledeceğini söylediği de rivayet olunmuştur.”

İkincisi:

Bir kimse ihtilam olursa yani uykusunda rüya görürse ve uyandıktan sonra bir yaşlık görmezse ya da durum ona karışık gelirse bu kimseye gusül gerekmez. Ancak eğer ki ihtiyaten gusül alırsa da bu daha güzel olur.

Bunun üzerine; yakinen Kur’an okuyabilme imkanının olması için, cünüplük nedeniyle gusül alman gerekir.

Allah en iyisini bilir.