Cuma 12 Safer 1446 - 16 Ağustos 2024
Türkçe

Müslümanların İsa A.S İle İlgili İnancı

Soru

Müslümanların Meryem oğlu İsa a.s ile ilgili inancı nedir? İsa ilahlığı iddia etti mi? İsa öldü mü yoksa göğe mi çıkarıldı? Zamanın sonunda İsa gökten inecek mi?

Allah’a hamd olsun.

Müslümanların İsa a.s ile İlgili İnancı

Müslümanlar olarak İsa a.s ile ilgili inancımız Kur’an ve Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem’in sünnetinin ifade ettiği şeklindedir.

İsa a.s’ın Allah’ın kullarından bir kul olduğuna ve peygamberlerinden bir peygamber olduğuna inanırız. Allah’ı birlemesi ve O’na ibadete davet etmesi için Yüce Allah O’nu İsrailoğullarına göndermiştir. Yüce Allah şöyle dedi: “Andolsun, “Allah, Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler kesinlikle kâfir oldu. Oysa Mesih şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Yalnız, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin. Kim Allah’a ortak koşarsa, artık, Allah ona cenneti muhakkak haram kılmıştır. Onun barınağı da ateştir. Zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.” (Maide 72)

İsa İlah mıdır?

İsa ilah olmadığı gibi Hristiyanların iddia ettiğinin aksine Allah’ın oğlu da değildir.

Yüce Allah şöyle dedi: “Allah, Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler kesinlikle kâfir oldu.” (Maide 72)

“Yahudiler, “Üzeyr, Allah’ın oğludur” dediler. Hıristiyanlar ise, “İsa Mesih, Allah’ın oğludur” dediler. Bu, onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkâr etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah, onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar!” (Tevbe 30)

İsa a.s’ın kundaktayken ilk sarfettiği söz ise: “Allah’ın kuluyum.” sözü olmuştur. Ayette şöyle geçer:  “Cevabı çocuk verdi: “Ben Allah’ın kuluyum; O bana kitap verdi ve beni peygamber yaptı.” (Meryem 30)

Allah, İsa’yı Mucizelerle Destekledi mi?

Yüce Allah’ın İsa a.s’ın doğruluğunu teyit edecek mucizeler verdiğine inanırız. Yüce Allah şöyle dedi: “O gün Allah, şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Senin üzerindeki ve annen üzerindeki nimetimi düşün. Hani, seni Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile desteklemiştim. Beşikte iken de, yetişkin iken de insanlara konuşuyordun. Hani, sana kitabı, hikmeti, Tevrat’ı, İncil’i de öğretmiştim. Hani iznimle çamurdan kuş şekline benzer bir şey yapıyordun da içine üflüyordun, benim iznimle hemen bir kuş oluyordu. Yine benim iznimle doğuştan körü ve alacalıyı iyileştiriyordun. Hani benim iznimle ölüleri de (hayata) çıkarıyordun. Hani sen, İsrailoğullarına açık mucizeler getirdiğin zaman, ben seni onlardan kurtarmıştım da onlardan inkâr edenler, “Bu, ancak açık bir büyüdür” demişlerdi.” (Maide 110)

İsa a.s’ın babasız bir şekilde iffetli ve bekar olan Meryem’den doğduğuna inanırız. Bu durum Allah katında imkânsız değildir. Nitekim O, bir şeyi dilediği zaman “…ol der, oluverir…”

Yüce Allah şöyle dedi: “Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsa’nın durumu, Âdem’in durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona “ol” dedi. O da hemen oluverdi.” (Âl-i İmran 59)

“Hani melekler şöyle demişti: “Ey Meryem! Allah, seni kendi tarafından bir kelime ile müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih’tir. Dünyada da, ahirette de itibarlı ve Allah’a çok yakın olanlardandır. O, beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacak, salihlerden olacaktır. (Meryem), “Ey Rabbim! Bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?” dedi. Allah, “Öyle ama, Allah dilediğini yaratır. O, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece “ol” der, o da hemen oluverir” dedi.” (Âl-i İmran 45-47)

İsa a.s, Yahudilere daha önce haram kılınan bazı hususları helal kılmıştır. Yüce Allah şöyle dedi: “Benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı olarak ve size haram kılınan bazı şeyleri helâl kılmak için gönderildim ve Rabbiniz tarafından size bir mucize de getirdim. Artık Allah’a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin.” (Âl-i İmran 50)

İsa a.s, öldü mü?

İsa a.s, ölmediği gibi düşmanı olan Yahudiler de onu öldürmemiştir. Bilakis yüce Allah, O’nu onlardan kurtarmış ve canlı olarak göğe yükseltmiştir. Yüce Allah, Yahudiler hakkında şöyle dedi: Bir de inkârlarından ve Meryem’e büyük bir iftira atmalarından ve “Biz Allah’ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih’i öldürdük” demelerinden dolayı kalplerini mühürledik. Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, bu konuda kesin bir şüphe içindedirler. O hususta hiçbir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesin olarak öldürmediler. Fakat Allah onu kendisine yükseltmiştir. Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Nisa 156-158)

İsa a.s, tabilerine Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem’in geleceğine dair müjde vermiştir. Yüce Allah şöyle dedi: “Hani, Meryem oğlu İsa, “Ey İsrailoğulları! Şüphesiz ben, Allah’ın size, benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek, Ahmed adında bir peygamberi müjdeleyici (olarak gönderdiği) peygamberiyim” demişti. Fakat (İsa) onlara apaçık mucizeleri getirince, “Bu, apaçık bir sihirdir” dediler. (Saff 6)

Zamanın Sonunda İsa a.s Gökten İnecek mi?

Zamanın sonunda gökten inecek ve onu öldürdüklerini iddia eden Yahudileri yalanlayacaktır. Ayrıca O’nun Allah veya Allah’ın oğlu olduğunu iddia eden Hristiyanları da yalanlayacak ve onlar tarafından, Müslüman olmaları dışında bir alternatifi kabul etmeyecektir.

 Ebu Hureyre r.a’dan rivayet edildiğine göre Rasulallah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: "Nefsim onun elinde olan Allah’a yemin ederim ki, fazla bir zaman geçmeden Meryem oğlu aranızda adaletle hükmeden bir hakem olarak inecek. Haç'ı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracaktır. Mal da hiç kimsenin onu kabul etmeyeceği kadar çoğalacaktır." (Buhari 2222, Muslim 155)

Hadisin anlamı: Bu ümmette inecek, adaletli bir hâkim olacak ve İslam Şeriatıyla hükmedecektir zira İslam şeriatı diğer şeriatları geçersiz kılar. İsa a.as, bu ümmetin bir hâkimi ve lideri olacaktır. Ayrıca Hristiyanların kutsallaştırdığı haçı kıracak, böylece onların inançlarını iptal edecek ve domuz etini haram kılacaktır.

Nevevî şöyle dedi:

‘Cizyeyi kabul etmeyecek’ten maksat; kafirlerden İslam dışında bir seçenek kabul etmeyecektir. Cizyeyi verenden kabul etmeyecek, kişi İslam’a girecek veya öldürülecektir. İmam Ebu Suleyman el Hattabi ve başka alimler de bu görüştedir.

Adaletin yayılması ve zulmün kaldırılması nedeniyle her şey bol ve bereketli olacak, yer altı hazineleri çıkarılacaktır. Ayrıca kıyametin kopmasının yakın olması nedeniyle insanlar fazla paraya düşkün olmayacaklardır.

Daha sonra İsa a.s ölecek ve Müslümanlar onun üzerine cenaze namazı kılacak ve defnedecektir.

Ebu Hureyre r.a’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Ben Meryem oğlu İsa’ya başkasından daha evlayım. Zira benim ile onun arasında peygamber gelmemiştir…” Sonra İsa’nın zamanın sonunda gökten ineceğinden bahsetti ve şöyle dedi: “Yeryüzünde Allah’ın dilediği kadar kalır, sonra vefat eder ve Müslümanlar onun üzerine namaz kılıp defnederler.” (Ahmed 9349, Elbani 2182)

Kıyamet gününde onun ilah olduğu iddialarını inkâr edeceğine inanırız.

Yüce Allah şöyle dedi: Allah, kıyamet günü şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara, Allah’ı bırakarak beni ve anamı iki ilâh edinin, dedin?” İsa da şöyle diyecek: “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem, benim için söz konusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım, elbette sen bunu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sende olanı bilemem. Şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilensin. Ben onlara, sadece bana emrettiğin şeyi söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin (dedim.) Aralarında bulunduğum sürece onlara şahit (ve örnek) idim. Ama beni içlerinden aldığında, artık üzerlerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen, her şeye hakkıyla şahitsin.” (Maide 116-117)

Müslümanların İsa a.s ile ilgili inançları bu şekildedir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: "Her kim ortağı bulunmaksızın tek ve bir olan Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed'in onun kulu ve Rasulü olduğuna; İsa'nın Allah'ın kulu, kadın kulunun oğlu ve Meryem'e bıraktığı kelimesi olup ondan bir ruh olduğuna; cennetin hak, cehennem ateşinin hak olduğuna şahadet ederse cennetin sekiz kapısından hangisinden dilerse o kapıdan Allah onu cennete koyar. "