Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Pişmanlık Duyarak Tövbe Eden Kimse, Tövbesinin Kabul Olunduğuna Dair Kesin Hüküm Verebilir mi?

Soru

Tövbe eden kişi kendisiyle nefsi arasında tövbenin şartlarını tamamladığı zaman tövbesinin kesin kabul olduğunun hükmünü verebilir mi yoksa sadece bunu umabilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu soruyu Kıymetli Şeyh Muhammed Salih b. Useymîn’e sorduk. Şöyle cevap verdi: “Hayır. Yalnızca bunu umabilir. Hiç kimse tövbesinin kesin kabul olduğuna dair kesin hükme varamaz.” Allah en doğrusunu bilir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Muhammed b. Salih el-Useymîn