Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Madde bağımlısı kardeşimle nasıl bir ilişki kurmam gerekli?

Soru

Kardeşim uyuşturucu kullanıyor, ona uyuşturucunun haram olduğunu açıklamama rağmen bunu kabul etmeyerek uyuşturucu kullanmaya devam ediyor. Bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

1.    Kuşkusuz kardeşinin başı büyük bir derttedir. Bu belada Allah’ın size yardım etmesini diliyoruz.

2.    Ona hoşgörü ile muamele etmenizi ve ona tavsiyede bulunmanızı öneririz. İster kalp hastaları olsun isterse vücut hastaları olsun fark etmez. Onun durumu diğer hastalar gibi dikkat edilmesi gereken durumlardandır.

3.     Ona uyuşturucu maddesini veren ya da satan ve ya kötü işlere teşvik eden kötü arkadaşlarıyla görüşmesini engellemek ve uyuşturucu kullanmasını önlemek için her yola başvurulmalıdır.

4.    Uyuşturucu kullanmayı bırakana kadar elinizden geldiğince istediklerini karşılamayın.

5.    Ona uygun tedaviyi uygulanması için bir uzmana danışmanızı öneririz. iyileşip uyuşturucu kullanmasını bırakıncaya kadar bir tedaviye tabi tutulmalıdır.

6.    Eğer çocukları veya küçük kızları veya kardeşleri varsa, bu durumda daha fazla nasihatlerde bulunmalarını ve onu bu davranışından dolayı ayıplamalarını öneririz.  Umulur ki çocuklarının veya kardeşlerinin önünde kendi durumundan utanır ve bu alışkanlığı bırakır.

7.    Şahitlerin tanıklığı ile sarhoşluğunda ve bilincinin yokluğundaki durumunu, yaptığı günah ve hataları açıkça anlatılır ve gösterilir.

8.    Allah’ın onu bulunduğu durumdan kurtarması için dua etmeyi unutmayın. Gecenin son bölümünde dua etmeyi ihmal etmeyin. Umulur ki Allah size bir kurtuluş yolu gösterir. Allah’tan ona hidayet, size sabır vermesini diliyoruz. Peygamber Efendimiz’e (sallallahu aleyhi vesellem) selam olsun.

Allah en iyisini bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid