Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Farz Namazlarda Kur’an-ı Yüzünden Okumak

Yayınlama tarihi : 17-04-2023

Gösterimler : 845

Soru

Cemaate Namaz Kıldıran İmamın Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Okuması Caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Gece namazı gibi nafile namazlarında Kur’an-ı yüzünden okumakta sakınca yoktur.

Farz namazlarında ise buna ihtiyaç duyulmadığı için mekruhtur. Ancak yüzünden okuması gerekirse bu durumda sakıncası yoktur.

İbn Kudame Rahimehullah, El Muğni 1/335’de şöyle dedi:

İmam Ahmed şöyle dedi: İmam Kur’an-a bakarak namaz kıldırmasında sakınca yoktur. Farz namazında mı? Diye sorulduğunda bu konuda (olumlu veya olumsuz) bir şey duymadım. El Kadi: Farz namazında mekruh olup nafile namazlarında sakıncası yoktur. Şayet Kur’an’ı ezber biliyorsa yüzünden okuması mekruhtur.

İbn Hamid’ten rivayet edildiğine göre Kur’an-ı yüzünden okumak ister nafilede olsun ister farzda caizlik açısından hüküm aynıdır.

Bunun caiz olduğuna dair delil: Ebu Bekir el Esrem, İbn Ebu Davud’tan rivayet edildiğine göre Aişe Radiyallahu anha’ya bir köle Kur’an-ı yüzünden okuyarak imamlık yapardı.

El Zuhri’ye şöyle soruldu: Bir adam Ramazan ayınca namazda Kur’an-ı yüzünden okur bu caiz mi? Cevap: Bizim ileri gelenlerde böyle yapardı.

Sonuç olarak ihtiyaç durumunda ve geceyi namazla geçirmek amacıyla Kur’an-ı yüzünden okumak caizdir. Fakat hafızlar namazda başka bir şeyle meşgul olmamaları, namaza odaklanmaları ve sadece secde yerine bakmak gerektiği için Kur’an-ı yüzünden okumaları mekruhtur. Genel olarak farz namazlarda yüzünden okumak mekruhtur.

Nevevi Rahimehullah, (El mecmu 4/27) şöyle dedi:

İster hafız olsun ister olmasın Kur’an-ı namazda yüzünden okumak namazı bozmaz. Hatta Fatiha’yı ezber bilmediği takdirde yüzünden okuması farzdır.

Namazı bozmayacağına dair görüş, Şafii,  Maliki, Ebu Yusuf, Muhammed ve İmam Ahmed’in mezhebidir.

Şeyh İbn Baz Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Özellikle sabah namazında namazın uzatılması faziletli olması itibarıyla ayrıca imamın Kur’an-ı yanlış okuma veya unutma sorunlarını yaşamaması amacıyla farz namazlara Kur’an-ı yüzünden okuması caiz mi?

Cevap: Bu konuda ihtiyaç duyulduğu takdirde caizdir. Aynı şekilde teravih namazlarında hafız olmayanlar için caizdir. Nitekim Aişe Radiyallahu anha’nın kölesi Zekvan Ramazan’da O’na imamlık yaparken Kur’an-ı yüzünden okurdu. Buhari bu hadisi muallak olarak rivayet etmiştir. Sabah namazını uzatmak sünnettir. Şayet imam uzun süreleri ezber bilmiyorsa yüzünden okuması caizdir. Ayrıca ezber yapması bu konuda çaba göstermesi yüzünden okumaya ihtiyaç duymaması için uzun süreleri ezberlemesi daha faziletlidir. Mufassal surelerin başı Kaf suresi olup Kur’an-ın sonuna kadar devam eder. Her kim Kur’an-ı ezberlemek için çaba sarfederse Allah ona kolaylık sağlar. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Her kim Allah’tan sakınırsa Allah ona bir çıkış yolu sağlar” , “Andolsun biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?” (Mecmu Fetava İbn Baz 11/117)