Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Serinlemek için yıkanan kimse, namaz için ayrıca abdest alması gerekir mi?

Soru

Bir kimse normal banyosunu yapar ve abdest almazsa namaz kılması caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bir müslüman için müstehap olan davranış, nebi sallallahu aleyhi vesellem’in yaptığı  gibi yıkanmadan önce abdest almaktır.

Şayet gusül, cenabet ve hayız gibi büyük hadesten olup ağza ve buruna su vererek tüm vücudunu suyla yıkamışsa bu durumda gusül abdestin yerine geçer. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem gusülden sonra abdest almazdı.

Şayet gusül, temizlik veya serinlenme amacıyla yapılırsa abdestin yerine geçmez.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Cenabet guslü abdestin yerine geçer mi?

Cevap:

Şayet bir kimse cenabet için yıkanırsa bu yıkanma abdestin yerine geçer. Zira yüce Allah şöyle buyurdu: “Şayet cenabetli olursanız temizlenin” bu durumda gusülden sonra abdesti tekrarlamak vacip değildir. Fakat abdesti bozan bir durum vuku bulunursa abdest alması vacip olur. Bunun dışında cenabet sebebiyle alınan gusül, abdestin yerine geçer. İster öncesinden veya sonrasında abdest alsın fark etmez. Bu hususta ağza ve buruna su verilmesine dikkat etmesi gerekir. Çünkü bunlar hem abdest hem de gusül için şarttır.”

(Mecmu Fetava İbn Useymin 11/ 180 nolu soru)

Şeyh Muhammed bin Salih el Useymin’e şöyle soruldu: “Meşru olmayan gusül abdestin yerine geçer mi?

Cevap: Meşru olmayan gusül, abdestin yerine geçmez çünkü ibadet değildir.

(Mecmu Fetava İbn Useymin 11/ 181 nolu soru)

Başka bir soruda: “Banyo yapmak abdestin yerine geçer mi?”

Cevap:

Şayet banyo, cenabetten taharet amacıyla yapılırsa abdestin yerine geçer. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Şayet cenabetli olursanız temizlenin” cenabetli olan bir kimse bir havuza veya bir akarsu vb. bir su kaynağına girer ve çıkarsa bu arada ağız ve buruna su verir ve bunu yaparken cenabetten tahareti niyet ederse; hem küçük hem de büyük hadesten temizlenmiş olur. Çünkü yüce Allah cenabet için sadece temizlenmeyi vacip kılmıştır. Bu da tüm vücudu suyla yıkamakla olur. Bununla birlikte en faziletlisi gusülden önce abdest almaktır. Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ilk önce avretini yıkar daha sonra namaz için aldığı abdesti alır ve daha sonra başına su döker ve tüm vücudunu üç defa suyla yıkardı.

Şayet yapılan banyo, temizlik ve serinlemek amacıyla yapılırsa bu gusül abdest yerine geçmez. Çünkü bu ibadet sayılmaz. Ve normal davranış sayılır. Her ne kadar dinimiz temizlenmeyi emretmiş olsa da bu, meşru olan genel temizliktir.

Sonuç olarak temizlik veya serinleme amacıyla yapılan banyo ve gusül abdestin yerine geçmez.

(Mecmu Fetava İbn Useymin 11/ 182 nolu soru)