Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Altı günlük Şevval orucunu her yıl tutmak gerekir mi?

Soru

Bir kimse, altı günlük Şevval orucunu tutmaktadır. Yıllar sonra bu kimse hastalandı veya başına bir engel çıktı veyahut da bu orucu tutmakta tembellik gösterdi. Bundan dolayı kendisine bir günah var mıdır? Zirâ biz, bir yıl içerisinde bu orucu tutan kimsenin bu orucu bırakmaması gerektiğini işitiyoruz.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Altı günlük Şevval orucunu bayramın birinci gününden sonra (ikinci gününden itibaren) tutmak, sünnettir.Bu orucu (hayatında) bir veya birden fazla tutan kimsenin, onu devamlı tutması gerekmez. Ayrıca bu altı günlük orucu tutmayan kimse, günahkâr olmaz.

Tevfik, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed'e, âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

Kaynak: Islam Q&A