Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Abdestsiz namaz kılındığında namazın tekrar kılınması

Soru

Bazen namaz kıldıktan sonra abdestsiz namaz kıldığım aklıma geliyor, abdest alıp tekrar namaz kılmam gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet, abdest alıp tekrar namaz kılmanız vaciptir. Alimler bu konuda icma etmişlerdir. Çünkü taharet namazın sıhhati için şarttır.

Bunun delili Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in şu sözüdür: “Biriniz abdesti bozulduktan sonra abdest almadıkça yüce Allah, O kişinin namazını kabul etmez” (Buhari/6954), (Muslim/225)

Abdullah bin Ömer Radiyallahu anhu şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in şöyle dediğini işittim: “Taharetsiz namaz kabul edilmez” (Muslim/224)

Nevevi Rahimehullah şöyle dedi: Müslümanlar, abdestsiz namaz kılmanın haram olduğuna dair icma etmişlerdir. Kişi abdestsiz olduğunu ister bilsin ister bilmesin ister unutsun tüm durumlarda abdestsiz kıldığı namaz kabul edilmez. Ancak bilmeyerek veya unutarak namaz kıldığında günah yoktur. Fakat bile bile abdestsiz namaz kılarsa büyük bir günah işlemiş olur.”  “Elmecmu 2/79)