Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Fıtır sadakasının dağıtıldığı yer

Soru

Kuveyt’te yaşıyorum ancak şu an kızımın tedavisi için Amerika’da kalıyorum. Ramazan orucunu Amerika’da tuttum. Fıtır sadakasını Amerika’da mı vermem lazım yoksa Kuveyt’teki akrabama vekâlet vererek Kuveyt’te mi vermem lazım? Fıtır sadakasını nakit olarak vermenin hükmü nedir? Çünkü Fıtır sadakası Amerika’da nakit olarak verilmektedir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Alimler şöyle söylediler: Fıtır sadakası insanın bedenine bağlı olup paraya bağlı değildir. Yani insan bayram gecesi bulunduğu yerde fıtır sadakasını çıkarır.

İbn Kudame şöyle dedi:

“Kişi, fıtır sadakası vacip olduğu mekanda sadakayı vermekle mükelleftir. İster malı o mekanda olsun ister olmasın. (el Muğni 4/134)

Fıtır sadakasının nakit olarak verilmesi ise (22888) nolu sorunun cevabında izah edilmiştir. Zira vacip olan sadakanın yiyecek olarak verilmesidir. Nakit olarak verilmesi geçerli değildir. Kesinlikle yiyecek olarak vermeye çaba göstermelisin. Ancak fakir olan kimse, sadakayı yiyecek olarak kabul etmez ve nakit olarak isterse bu durumda zaruret ve ihtiyaçtan dolayı nakit olarak verebilirsin.